Օրվա պլան
Առարկան՝ Հայոց պատմություն
Ամսաթիվ՝ 10.04.2023թ.
Դասարանը՝ 10-րդ հումանիտար դասարան
Դասի թեման՝ Պապի բարեփոխումները և արտաքին քաղաքականությունը
Դասի տևողությունը՝ 45 ր
Դասի նպատակը՝ Ներկայացնել Պապ թագավորի վարած արտաքին և ներքին քաղաքականությունը
Դասի արդյունքում զարգացող վերջնարդյունքները՝
Դասի ավարտի սովորողը կկարողանա՝
1.Բացատրել Պապ թագավորի բարեփոխումները
2.Ներկայացնել նրա արտաքին քաղաքականությունը
3.Ընդգծել կենտրոնաձիգ պետություն ստեղծելու համար պետականամետ քայլերը
Ձևավորվող կոմպետենցիաները՝
1. Լեզվական գրագիտություն և կարողունակություն
2. Ինքնաճանաչողական և սոցիալական կարողունակություն
3. Թվային և մեդիա կարողունակություն
4. Ժողովրդավարական և քաղաքացիական կարողունակություն
5. Սովորել սովորելու կարողունակություն
Հիմնական հասկացություններ կամ առանցքային կետեր՝ Քաղաքակրթություն, համակարգ, փոփոխություն, պայքար, պատճառ-հետևանք, կառավարում, համակեցություն, փոխկապակցվածություն, հարաբերություններ
Ցուցադրական նյութեր՝ սահիկաշար, քարտեզ
Միջառարկայական կապեր՝ Աշխարհագրություն, Համաշխարհային պատմություն, ՏՀՏ, Հասարակագիտություն
Խաչվող հասկացություններ՝ Ինքնություն, Համակեցություն, Պետություն, Անհատ
Դասի սկիզբ՝ 5ր- https://create.kahoot.it/share/10/b719ded2-2087-4b21-a1f1-540935ed56c1 սովորողները լրացնում են կարճ հարցում:
Դասի ընթացք՝ 10+12+15ր- Քանի որ Պապն այն թագավորն է, որին պետք է դիտարկել մի քանի անկյուններից, հետևաբար https://www.classtools.net/lifewheel/ այս գործիքի միջոցով սովորողները բաժանվում են խմբերի և սկսում են նրան ուսոււմնասիրել որպես պետական և քաղաքական գործիչ, որպես անհատ և որպես Մեծ Հայքի հայրենասեր քաղաքացի: Յուրաքանչյուր խումբ ներկայացնում է նրա քաղաքական հայացքները, նպատակասլացությունը, անձնական հատկանիշները: Ընթացքում նրենք ուսումնասիրում են ուսուցչի կողմից տրված հետևյալ հարցերին՝
1.Ի՞նչ տարբերություններ կան Բուզանդի և Ամմիանոսի գրքերում Պապին նվիրված հատվածների միջև:
2.Արդյո՞ք որպես անհատ Պապը կաներ այն, ինչ արել է որպես պետական գործիչ:
3. Որքանո՞վ էին Պապի՝ պետական գործչի որակները փոխլրացնում նրա անհատական որակների հետ:
Հարցերին պատասխանելուց հետո սովորողների հետ կազմակերպվում է բանավեճ-քննարկում <<Պապի բարեփոխումները պետության հզորացման կոնտեքստում>> թեմայով: Նույնիսկ կարող են բաժանվել երկու հակադիր խմբերի, որտեղ մեկը կարող է ամրապնդել այն դիրքորոշումը, որտեղ Պապը ճիշտ էր, մյուս խումբն էլ կարող է հանդես գալ եկեղեցու շահերը պաշտպանողի դերում: Քննարկման ավարտին սովորողները լրացնում են https://quizizz.com/admin/quiz/64233c814ea2e9001dd4780a?source=quiz_share թեստային առաջադրանք:
Դասի ավարտ՝ 3 ր- Տրվում է տնային հանձնարարություն:
ՄԻԱՑԵՔ «ՊԱՇԱՐՆԵՐԻ ՇՏԵՄԱՐԱՆ»-ԻՆ ԵՎ ՏԵՂԱԴՐԵՔ ՁԵՐ ՍՏԵՂԾԱԾ ՊԱՇԱՐԸ, ԻՆՉՊԵՍ ՆԱԵՎ ԳՆԱՀԱՏԵՔ ԵՎ ՄԵԿՆԱԲԱՆԵՔ ԱՅԼ ՕԳՏԱՏԵՐԵՐԻ ՊԱՇԱՐՆԵՐԸ