Օրվա պլան
Առարկան՝ Հայոց պատմություն
Ամսաթիվ՝ 05.04.2023թ.
Դասարանը՝ 12-րդ հումանիտար դասարան
Դասի թեման՝ Ազատագրական պայքարը Արևմտյան Հայաստանում 20-րդ դարասկզբին
Դասի տևողությունը՝ 2 x 45 ր
Դասի նպատակը՝ Ներկայացնել արևմտահայության ներքին դրությունը թուրքական տիրապետության տակ 20-րդ դարասկզբին
Դասի արդյունքում զարգացող վերջնարդյունքները՝
Սովորողները կկարողանան՝
1. Ներկայացնել սուլթանական կառավարության վարած քաղաքականությունը
2. Նկարագրել արևմտահայության ծանր դրությունը
3. Քննարկել հայդուկների դիրքորոշումները պարտիզանական և համաժողովրդական ապստամբություն բարձրացնելու վերաբերյալ
4. Առանձնացնել ս. Առաքելոց վանքի և Սասունի 1904թ. ինքնապաշտպանությունների պատմական նշանակությունները
Ձևավորվող կոմպետենցիաները՝
1. Լեզվական գրագիտություն և կարողունակություն
2. Ինքնաճանաչողական և սոցիալական կարողունակություն
3. Թվային և մեդիա կարողունակություն
4. Ժողովրդավարական և քաղաքացիական կարողունակություն
Հիմնական հասկացություններ կամ առանցքային կետեր՝ Փոփոխություն, պատճառ-հետևանք, համակեցություն, համակարգ, քաղաքակրթություն, կառավարում, ձև, ժամանակ, տարածություն, զարգացում
Ցուցադրական նյութեր՝ սահիկաշար, քարտեզ
Միջառարկայական կապեր՝ Աշխարհագրություն, Համաշխարհային պատմություն, ՆԶՊ
Խաչվող հասկացություններ՝ Ինքնություն, պետություն, անհատ, համակեցություն
Դասի սկիզբ՝ 7 ր-https://m.facebook.com/IASofYSU/photos/pcb.1994711533917705/1994710820584443/?type=3&source=48&__tn__=EHH-R սովորողները ուսուցչի հետ դիտում են ծաղրանկարը և սկսում են նշել այն պատմական պայմանները, որոնք պատկերված են ծաղրանկարում:
Դասի ընթացք՝ Ծաղրանկարը քննարկելուց հետո սովորողները դիտում են տեսանյութը (https://youtu.be/ZUK33nFc6So), բաժանվում են երկու խմբի և սկսում են ներկայացնել ս.Առաքելոց վանքի և Սասունի 1904թ. ինքնապաշտպանությունները, թվարկել նշանավոր մասնակից հայդուկներին, գնահատել նրանց տեղն ու դերը, բացատրել ունեցած հետևանքները արևմտահայության ազգային ազատագրական գործին: Դրանից հետո բաժանվում են ըստ տեսակետների՝ պարտիզանական և համաժողովրդական պայքար և սկսվում է բանավեճ-քննարկում, որկ ավարտից հետո գրատախտակին գծվում է Վենի դիագրամ և կատարվում է երկու տեսակետների համեմատություններ ու ընդհանրացումներ: Համեմատություններից հետո լրացնում են թեստային աշխատանք:
Դասի ավարտ՝ սովորողներին տրվում է տնային առաջադրանք:
ՄԻԱՑԵՔ «ՊԱՇԱՐՆԵՐԻ ՇՏԵՄԱՐԱՆ»-ԻՆ ԵՎ ՏԵՂԱԴՐԵՔ ՁԵՐ ՍՏԵՂԾԱԾ ՊԱՇԱՐԸ, ԻՆՉՊԵՍ ՆԱԵՎ ԳՆԱՀԱՏԵՔ ԵՎ ՄԵԿՆԱԲԱՆԵՔ ԱՅԼ ՕԳՏԱՏԵՐԵՐԻ ՊԱՇԱՐՆԵՐԸ